Aktualny skład portfela

Sytuacja na rynku się nieco pogorszyła. Już nie ma optymizmu związanego z „wybuchem” nowej hossy. Jednak inwestorzy nadal posiadają akcje spółek, kupują, sprzedają i się to wszystko dalej kręci. Niektórzy, ci bardziej krótkoterminowi, czy „swingersi” mogli sprzedać i obserwują, wyczekując interesujących sytuacji, czy to na wzrosty, czy na spadki. Jest jednak spora grupa, która generalnie trzyma wybrane spółki (w czasie hossy) modyfikując skład, czy wielkość pozycji. Sam też prowadzę taki portfel, którego zasady określiłem na stronach „Metoda” i „Portfel spółek”.

Aktualny skład portfela: Benefit, Boryszew, CCC, Echo, ING, certyfikaty Faktor na Wig20 RCFL3W20 i gotówka (24%). Spółki Benefit oraz Boryszew, póki co wydają się odporne na rynkowe zawirowania, pozostając w wyraźnych trendach wzrostowych, wykazując siłę względną do indexu średniaków. Natomiast CCC, Echo oraz ING tworzą „pakiet” naśladujący index mWig40 z pewną siłą względną. Posiadane wcześniej CDR oraz Lotos zostały sprzedane na podstawie sygnałów sprzedaży, jakie dały proste systemy transakcyjne, bazujące na wybiciu z kanału cenowego. Poza tym pojawił się też sygnał sprzedaży na samym indexie mWig40, co zgodnie z przyjętą strategią stanowi „szlaban” na dodawanie akcji do portfela. Takie podejście załatwia problem „międzyczasu”, w którym to zdarza się, że spółki które spadły zastępuje się szybko tymi które …jeszcze nie spadły.

Poniżej index mWig40 oraz „index” posiadanych spółek (średnia geometryczna cen).

Wygląda nieźle (prawa strona), choć w przypadku większych spadków na rynku oberwie się też portfelowi spółek.

I jeszcze index WIG z „indexem” ze spółek i certyfikatów faktor (o wadze dwóch spółek).

Tutaj sytuacja z widoczną siłą względną po lewej (hipotetycznej) stronie wykresu i …”klonem” po prawej. Co ciekawe spółki średnie, które długi czas zachowywały się lepiej od Wig’u20 coraz bardziej odstają od niego „in minus”. Nie zdziwiłbym się, gdyby większa korekta zdołowała rynek misiów, pozostawiając duże jedynie nieco pokiereszowane. Póki co całość jest na plusie i portfel trzyma się nie źle.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.