Suspens… przed spadkami ?

Indeksy spółek dużych i średnich nadal szorują po dnie, a spółki małe utrzymują stosunkowo wysokie pozycje. Spadł deszcz, wyjrzy słońce, czy burza dopiero nadejdzie ? Poniżej klasyczne wykresy.

WIG20

Indeks spółek dużych konsekwentnie podąża ścieżką w dół. Ostatnio wybił niższy dołek i lekko się kotłuje. Niczym baron Munchhausen próbuje wyciągnąć się z bagna za włosy. Akurat na giełdzie jest to możliwe, jednak obecnie wydaje się to daremnym wysiłkiem. Wskaźnik Trendu pokazuje nadal hossę, choć też obniża loty. Bieżący wydźwięk sytuacji jest jednak pro-spadkowy.

mWig40

Indeks średniaków również się stacza po „równi trójkątnej”. Systematyczne opadanie z sił prowadzi do opuszczenia starego zakresu wahań dołem. Wskaźnik trendu (zaktualizowany) pokazuję bessę i pozostaje czekać i obserwować „postępy” tego indeksu, może i w nadziei na wyczyn w stylu wspomnianego wcześniej barona. Bieżący rozwój wydarzeń jest pro-spadkowy. Poniżej wykres siły względnej mWig40/Wig20.

Ostatnio indeks średniaków zachowywał się nieco lepiej od spółek dużych. Rozgrywało się to jednak w ramach kanału spadkowego z którego nie zdołał się (póki co) wydostać. Zakładając kontynuację trendu, nadszedł czas na przywitanie się z dolną bandą kanału spadkowego.

sWig80

Indeks małych spółek przechodził przez katusze, które swe apogeum miały listopadzie. Obecnie trwa odbicie, a indeks podchodzi pod ostatni, lokalny szczyt. Pokonanie go będzie pierwszym kwiatkiem w byczym ogródku, choć to ogród niedźwiedzi jest w pełni rozwoju. Wskaźnik Trendu dla tego indeksu pokazuje bessę, a na zmianę tego trendu wskazywałoby dopiero pokonanie zielonej kreski. Poniżej wykres siły względnej sWig80/Wig20.

Wykres siły względnej pokazuje lokalną siłę maluchów, jednak jak w przypadku spółek średnich, ma to miejsce w ramach kanału spadkowego. Tu jednak ów kanał nie jest tak wyraźny, a może i lekko na wyrost, jednak moim zdaniem oddaje zwartość ruchu. Generalnie powyższy wykres jest dość złowieszczy. W układzie długoterminowym, mamy tu najpierw (kanałowy) wzrost, później przełamanie i rozległe RGR, a następnie spadki. Plasuje to obecną siłę maluchów na równi z lokalnymi zaburzeniami i nie daje zbytniej nadziei na zmianę spadkowego trendu, jeszcze nie teraz.

Podsumowując, indeksy ciążą ku dołowi, a obecnie utkwiły w stanie zawieszenia. Pozostaje czekać i obserwować, choć bieżący rozwój wydarzeń jest generalnie pro-spadkowy.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.