Światełko w tunelu

Miniony tydzień nie wniósł niczego nadzwyczajnego do obrazu sytuacji na naszym rynku. Jednak mimo negatywnych tendencji zaczynają wykluwać się pewne pozytywy. Poniżej  klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks spółek dużych po przełamaniu w dół ostatniego dołka zasygnalizował kontynuację spadków. Przebywając kilka sesji pod poziomą czerwoną kreseczką, można było spodziewać się nasilenia spadków. Jednak indeks zdołał wykaraskać się z tych niebezpiecznych nizin i wrócić nad kreskę. Piątkowy spadek mógł te płonne nadzieje zmasakrować, jednak do tego nie doszło, a indeks zdołał utrzymać się w rokującym nadzieje obszarze. Niestety, może to być jedynie początek kolejnego wzrostowego swingu, który tym razem będzie bardzo słaby, widząc spadkową czerwoną kreskę po górkach. Wskaźnik Trendu nadal pokazuje hossę, choć stąpa po cienkiej linie.

mWig40

Indeks średnich spółek opadł z sił w rytm trójkąta. Grudzień przyniósł na razie zakres wahań zaznaczony czerwonymi kreseczkami. Wybicie w górę/dół będzie dopiero wskazówką, co do dalszego rozwoju sytuacji. Wskaźnik Trendu pokazuje bessę i nie wygląda to zbyt różowo. Sam fakt kluczenia tego indeksu bez (póki co) wybicia w dół, daje szanse przynajmniej na przeczekanie i obserwację. Poniżej wykres siły względnej mWig40/Wig20.

W zasadzie nic się nie zmienia. Kanał spadkowy obowiązuje. W jego ramach jednak udeptywane jest dno (równowaga) i jest coraz bliżej do opuszczenia kanału górą. Niestety, należy się również liczyć ze spadkami do dolnej bandy kanału. Moim zdaniem, jeszcze za wcześnie na snucie pozytywnych wizji, choć pewne ich zalążki już widać.

sWig80

Indeks spółek małych zrobił ostatnimi czasy bardzo duży postęp. Otóż, pokonał ostatni szczyt, co podczas minionego trendu spadkowego nie miało nigdy miejsca. Wskaźnik Trendu także pokazuje już hossę. Można zatem pokusić się o typowanie spółek z tego grona do portfela, czym zajmują się liczni inwestorzy, czy analitycy publikujący swe typy na blogach, czy na youtube. Generalnie cieszy fakt, że dzieje się już coś wyraźnie pozytywnego. Poniżej wykres siły względnej sWig80/Wig20.

Kanał spadkowy, choć taki „pro forma” to jednak nadal obowiązuje. Wskazuje to na dalszą dominację dużych spółek. Do pokonania górnej krawędzi kanału jest stosunkowo blisko, jednak na chwilę obecną byłoby to dzielenie skóry na niedźwiedziu.

Podsumowując, Wig20 i mWig40 ciągle mają problemy i należy się liczyć ze spadkami. Widać jednak oznaki słabnięcia bieżących tendencji negatywnych, co daje pewne nadzieje na wzrosty. Natomiast sWig80 wykazuje już parcie na północ, co może być symptomatyczne dla całego rynku. Perspektywa znacznych spadków zaczyna być tłamszona, a do głosu zaczynają dochodzić tendencje wzrostowe.

Reklamy

1 komentarz do “Światełko w tunelu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.