I wykluły się wzrosty

Jak na razie, po nowym roku nastroje są bardzo dobre. Impulsy wzrostowe są dość żwawe, co może zapowiadać kolejną falę hossy. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

To, co dla mnie jest tutaj najważniejsze, to przełamanie sekwencji malejących górek i dołków. Uff…wreszcie. Jednak tak obiektywnie, oznacza to tylko wymknięcie się z tendencji spadkowych prowadzących do bessy. Na chwilę obecną mamy więc trend boczny. Za rozpoczęcie nowej fali hossy można by uznać dopiero pokonanie górnej czerwonej kreseczki. Biorąc pod uwagę obecny „pęd” wzrostów, jest to w zasięgu jednej sesji, ale póki co, to tylko miła perspektywa. Wskaźnik Trendu pokazuje hossę, choć na krawędzi bessy.

mWig40

Indeks średniaków praktycznie daje podobne wskazania jak jego większy krewniak. Górki pękają jak kra pod lodołamaczem, choć ta ostatnia nadal czeka. Wskaźnik Trendu pokazuje hossę i całość wygląda optymistycznie. Poniżej wykres siły względnej mWig40/Wig20.

Powyższa relacja nadal tkwi w kanale spadkowym, a twarde dno nadal jest ubijane. Do wyjścia górą nie doszło z powodu rewelacyjnego wzrostu na Wig20. Przynajmniej, tak generalnie, to ostatnio oba indeksy chodzą dość równo.

sWig80

Spółki małe rosną, wyłamując się z beznadziei. Wskaźnik Trendu nadal pokazuje bessę, ale do zmiany sygnału dużo nie brakuje. Lokalne sekwencje górek/dołków zmieniły układ na wzrostowy, co zapowiada nowy wzrostowy rozdział w historii tego indeksu. Poniżej siła względna, jednak nie do Wig20, lecz do nieco większego brata, czyli sWig80/mWig40, zamknięcia tygodniowe.

Cóż. Jest to obraz nędzy i rozpaczy. Nie chodzi bowiem o to, że ostatni rok był dla maluchów jakiś trudny. Sęk w tym, że ten segment rynku przez ostatnie 8 lat zachowuje się fatalnie, a nieco lepsze 2-letnie okresy były tylko przejściowe. Z drugiej strony, wytworzył się potencjał do wzrostów, choć na zmianę tej tendencji lub wypłaszczenie trzeba będzie poczekać. Trudno ot tak wykaraskać się z tak wszechobecnej niemocy, potęgowanej niską płynnością.

Podsumowując, hossa na spółkach dużych i średnich, a spółki małe mają szansę wyjść z nędzny w biedę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.