Portfel kontraktów

Istnieje bardzo wiele strategii inwestycyjnych dotyczących choćby samego rynku akcji. Wielu inwestorów próbuje jakoś ugryźć giełdę poprzez selekcję spółek, czy kupując fundusze inwestycyjne. Same kontrakty terminowe kojarzą się raczej z intradey’ową spekulacją lub zabezpieczaniem portfela spółek. Wiele zależy od preferencji inwestorów. Ja postanowiłem wykorzystać je do długoterminowych inwestycji (long/short), z czym wiąże się konieczność ich rolowania przy często niekorzystnej bazie oraz dodatkowo z wizją ewentualnej dźwigni.

Na naszym rynku oferta futures nie jest oszałamiająca, bo dotyczy dwóch indeksów oraz niewielkiej ilości spółek z czego za płynne uznałbym ok.10. Mnie interesują indeksy, a tu wybór jest mega prosty: kontrakty na Wig20 oraz mWig40. Są jeszcze inne możliwości, jak ETF na Wig20 lub certyfikaty inwestycyjne (open), jednak tylko kontrakty są bieżąco rozliczane, dając gotówkowy wynik.

Do decyzji o zajęciu pozycji wykorzystuję wskaźniki trendu mierzące szerokość danego rynku. Jeśli (na podstawie backtest’ów) dany indeks oraz jego składniki pną się w górę ponad poziom krytyczny to powstaje sygnał kupna (long), a jeśli „stado” spada poniżej tego poziomu to mam sygnał sprzedaży (u mnie: short). Zmiany w składach indeksów zmuszają mnie do retestu i aktualizacji wskaźników co jakiś czas, niekoniecznie na bieżąco. Uniemożliwia to wiarygodny test walk-forward, jednak wyniki backtest’ów wydają mi się perspektywiczne. Poniżej indeks WIG oraz linia kapitału (po połowie Wig20, mWig40), którą aktualnie (eksperymentalnie) podążam.

Ukazana jest Equity bez dźwigni, 6 transakcji na FW20, 10 na FW40, roczna stopa zwrotu 17%, maxDD 25%(czego tu nie widać, a co miałoby miejsce na przełomie 2007/2008), jednak po otwarciu(zmianie) pozycji obniżki nie przekraczały 10%. Strategia ta została przeze mnie wdrożona w połowie 2017 roku i dopiero wyniki rzeczywiste będą o czymś świadczyć. Pierwszy mały test strategia ma za sobą, ponieważ pod koniec ubiegłego roku sygnał dla Wig20 pozostawał „long”, a mWig40 zmienił sygnał z „long” na „short”(dając hedge), po czym znowu dał „long”, co trafnie odpowiadało bieżącej sytuacji. Prawdziwym testem będzie jednak najbliższa bessa i to jak ta para kontraktów zmieni swoje sygnały. Perypetie tego portfela udostępniam na stronie „Portfel”.

Bez względu na (mój) wynik warto moim zdaniem zwrócić uwagę na wykorzystanie kontraktów do celów długoterminowych.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.