Masakra

Styczniowe wzrosty zostały pochłonięte przez solidne spadki w bieżącym miesiącu. Dalszy rozwój sytuacji może je przeistoczyć w początek całkiem konkretnej bessy. Trudno nie natknąć się na opinie, że równolegle rozwijający się wzrost rentowności obligacji (US 10 i 30 letnich) rodzi pewien przełom w finansowym półświatku. Z drugiej strony, o ile „wszyscy” obnażali absurdalność hossy za oceanem, to teraz owi „wszyscy” twierdzą, że to tylko korekta. Cóż, może to tylko moje wrażenie, ale przewrotność opinii nie zna granic. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Jakoś zbyt euforystycznie to nie wygląda. Wyraźne wybicie nowego szczytu w ramach całkiem zwartego ruchu wzrostowego okazało się pułapką na byki i inne jeleniowate. Cała struktura rosnących górek/dołków reanimowana na przełomie roku, znowu została zanegowana poprzez obecny nowy dół (w cenach zamknięcia). Przekierowuje to całą tendencję w bessę i dopóki nie nastąpi (szybkie) odbicie i utworzenie wzrostowego układu, to obowiązuje scenariusz spadkowy. Wskaźnik Trendu pokazuje nadal hossę, choć do zmiany sygnału niewiele trzeba. Można mieć pewne nadzieje na załagodzenie obecnej sytuacji, jednak maszyneria ruszyła na południe i gałązki rzucane pod koła jej nie zatrzymają.

mWig40

Sytuacja na spółkach średnich jest zbliżona do tej na spółkach dużych. Jedynie poprzedni dołek nie został pokonany (choć jest bliziutko), ale za to Wskaźnik Trendu pokazuje już bessę. Silne spadki korelują i tak jest tym razem. Poniżej wykres siły względnej mWig40/Wig20.

Poprawa na polu tej relacji staje się coraz wyraźniejsza. Powoli wykluwa się nowy wzrostowy trend, choć jest to tylko zalążek łatwy do zmasakrowania. Poza tym okoliczności dużych wahań indeksów mogą wiele zmienić.

sWig80

Indeks małych spółek w końcu uległ wszechobecnym spadkom, choć i tak ciągle trzyma się nie najgorzej. Sekwencja górek/dołków jest ciągle wzrostowa, a Wskaźnik Trendu pokazuje nadal hossę. Przełamana linia trendu wzrostowego sugeruje rozpoczęcie raczej ruchu bocznego niż przejście w bessę. Dynamika zdarzeń może tu jednak wiele namieszać, nawet w ciągu jednej sesji, ale póki co maluchy nie wyglądają najgorzej. Poniżej wykres siły względnej sWig80/mWig40.

Relacja ta także nie wygląda najgorzej, ale tylko lokalnie. Długoterminowy trend spadkowy sugeruje, że ta poprawa to tylko korekta, a wznowienie spadków może być dość brutalne. Dopiero przełamanie czerwonej krechy da podstawy pod snucie bardziej optymistycznych sądów.

Podsumowując, hossa się sypie i choć to jeszcze nie bessa, to właśnie w tym kierunku zmierza rynek.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.