Kontratak

Dołowane indeksy ogłosiły bunt. Wig20 i mWig40 przeszły do zdecydowanego kontrataku, wspinając się na coraz wyższe poziomy, by zakończyć piątek bardzo optymistycznym akcentem. Jedynie sWig80 dalej sobie kluczy bez ładu, ale też nie uległ ostatnio takiej przecenie jak większe indeksy. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Mimo udanego piątku sytuacja na indeksie ma nadal prospadkowy wydźwięk. Jeśli jednak na fali optymizmu indeks pokona czerwone kreseczki (2380pkt), będzie to próba zmiany kierunku i zwiastun powrotu hossy. Póki co, należy się liczyć z tym, że mamy do czynienia jedynie z szansą na wzrostowy swing, taki z jakimi rynek miał do czynienia od września do listopada ubiegłego roku. Nawet potencjalne zakresy by się zgadzały (do ok. 2450pkt), pozostawiając spadkowy charakter w mocy. Wskaźnik Trendu pokazuje bessę, co każe trzymać nadzieje w ryzach.

mWig40

Indeks średniaków w zasadzie podąża ścieżką indeksu Wig20, choć jest to ścieżka bardziej na północ. Tutaj poprzedni dołek jak i lokalna linia trendu spadkowego stanowią już przeszłość, a najbliższy opór to górka do której jest całkiem blisko. W 2015 roku już mieliśmy sytuację, kiedy Wig20 spadał dołowany przez duże banki, a spadki na mWig40 były tego raczej niechętną kopią. Niewykluczone, że będzie powtórka z rozrywki, choć może przyjechać walec i wyrównać (bessa za oceanem). Wskaźnik Trendu pokazuje bessę, choć do zmiany sygnału wiele nie trzeba. Jednak także tutaj istnieje spore ryzyko realizacji jedynie wzrostowego swingu, po którym może już być nieciekawie. Poniżej siła względna mWig40/Wig20.

Relacja ta zachowuje się coraz lepiej, aż zbliża się do oporu pokazanego tu, jako czerwona pozioma kreseczka. Póki co, sytuacja rozwija się w dobrym kierunku, choć okoliczności są wątpliwe.

sWig80

Indeks maluchów jakby stracił rezon, usuwając się w bok. Zaczyna się niepokojąco trójkącić, a czerwone kreseczki czekają na ich pokonanie. Tylko która z nich padnie ? Wskaźnik Trendu pokazuje hossę, jednak generalnie sytuacja staje się mdła i patowa. Sugeruje to, że bez spadków nie ma wzrostów. Zatem obecne wzrosty na pozostałych indeksach to tylko korekta w trendzie spadkowym, a sWig80 szykuje się do kolejnej solidnej fali spadków ? Taka myśli pojawia mi się jako ostrzeżenie płynące z faktu, iż sWig80 nie uczestniczy w obecnych kilkudniowych wzrostach. Poniżej siła względna sWig80/mWig40.

Siła indeksu maluchów ciut wybiła się z trendu spadkowego, po czym mamy powrót „na stare śmieci”. Jeszcze nie zaprzecza to wzrostu atrakcyjności małych spółek, ale stawia pewne wątpliwości. Załamanie tej relacji będzie oznaczać też kres klarującej się siły od mocnych misiów po słabsze spółki duże. Światełko w tunelu może okazać się zniczem na grobie.

Generalnie, rozpoczęte trendy spadkowe mają szansę zawrócić, jednak póki co, to tylko szansa wynikająca z lokalnego (piątkowego) impetu.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.