Fala optymizmu

Miniony tydzień przyniósł całkiem solidne odbicie. Indeksy dużych i średnich spółek nie zdołały pokonać swoich dołków i ruszyły do góry. Sytuacja powoli zdaje się odwracać na pro-wzrostową, jednak nad indeksami ciągle wisi widmo jedynie większej korekty. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek nie dość, że nie pogłębił dna, to jeszcze przebił się przez lokalny szczyt. Jest to pierwszy krok w tworzeniu rosnącej sekwencji górek i dołków. Otwiera to drogę na północ, a kolejną barierą będzie poziom ok. 2400pkt. Wskaźnik Trendu jednak nadal niewzruszenie pokazuje bessę, co każe trzymać wodze wzrostowych fantazji na uwięzi.

mWig40

Sytuacja na spółkach średnich jest niemal analogiczna, choć mniej spektakularna. Dno nie zostało wybite, jednak lokalny szczyt ciągle się trzyma. Sekwencja górek i dołków jest więc nadal niekorzystna. Wskaźnik Trendu pokazuje dalej bessę, choć zaczyna rosnąć i do zmiany sygnału nie wiele trzeba. Odwracanie trendu na wzrostowy można uznać za nieśmiało rozpoczęte, z naciskiem na „nieśmiało”. Poniżej wykres siły względnej mWig40/Wig20.

Powyższa relacja znajduje się w sytuacji neutralnej. Trend spadkowy został pokonany, jednak ze wzrostami krucho. Baza pod ewentualne przyszłe wzrosty dopiero się tworzy.

sWig80

Proces osuwania się indeksu trwa w najlepsze. Ruchy na pozostałych indeksach nie robią na maluchach najmniejszego wrażenia, co tylko nasuwa wątpliwości co do trwałości tych ruchów. Wskaźnik Trendu pokazuje od niedawna bessę i całość nie napawa optymizmem. Poniżej wykres siły względnej sWig80/mWig40.

Powyższa relacja po wybiciu z trendu spadkowego znowu zaczyna marnieć. Obecnie wskazanie siły względnej uznałbym za neutralne, ze skłonnością do powrotu do spadków.

Podsumowując, rynek ciągle znajduje się w początkowej fazie bessy. Jednak, o ile do tej pory próby jej zanegowania były tłamszone, to obecnie są rozwijane… choć z pominięciem małych spółek.

 

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.