Mocna korekta

Indeksy po zaliczeniu nowych dołków wyskoczyły na znacznie wyższe poziomy. Niewiele to zmienia, jednak widać sporą zmienność, która w krótkim czasie może postawić inwestorów w nowej sytuacji. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek najwyraźniej nie lubi przebywać na minimach. Mamy porządną korektę pod poziom 2200pkt. Dopiero po jego pokonaniu uchylają się wrota do krainy ruchu bocznego lub nowego trendu wzrostowego, choć wtedy przydałoby się pokonanie lokalnej górki ponad 2300pkt. Na razie to tylko burza w szklance wody w trendzie spadkowym.

mWig40

Indeks średnich spółek także odbił, jednak już dużo słabiej i w bardziej ponurych okolicznościach, bo trend spadkowy jest solidnie uformowany. Jego swingowy charakter sugeruje odbicie przynajmniej do 4000pkt, natomiast generalnie wygląda to słabo. Poniżej wykres siły względnej mWig40/Wig20.

Powyższa relacja wykonała ostatnio pewien ruch boczny, po silnym spadku na nowe minima. Trend jest jednak wyraźnie spadkowy, a podczas ostatnich sesji widać powrót słabości.

sWig80

W przypadku małych spółek mówienie o odbiciu byłoby co najmniej nie na miejscu. Mimo pewnych drgawek trend spadkowy jest całkiem gładko kontynuowany, choć dość niemrawo (po uprzednim silnym spadku), co sugeruje możliwość korekty. Póki co, jakoś nie chce się konkretnie odbić i opad swobodny trwa. Poniżej wykres siły względnej sWig80/mWig40.

Powyższa relacja powróciła nad pokonany poziom poprzedniego dołka. Trend spadkowy jednak trwa, a obecne odbicie niewiele zmienia.

Podsumowując: bessa trwa, choć z przebłyskami optymizmu.

Reklamy

2 komentarze do “Mocna korekta

    • Wartości średnich (ema) wynikają z optymalizacji przy backtestach i dla każdego indeksu są inne. Sygnały (na danych dziennych EOD) wynikają jednak nie tylko z nich, dochodzą jeszcze wybicia z kanału cenowego (odrębne zmienne) oraz sekwencje górek i dołków (czas korekt i ich głębokości). Kolor linii wykresu wynika z tych trzech grup elementów, które są dodatkowo aktualizowane co jakiś czas (choć rzadko). Istotny jest sposób ich powiązania, co już jest trochę jak gonienie króliczka.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.