Hossa, początki ?

Miniony tydzień wywindował Wig20 na poziomy dość odległe od minimów, które zaczynają porastać mchem. Jednak pozostałe indeksy, mimo pewnych wzrostów, ciągle mają swe minima o rzut kamieniem. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek wykonał sporo dobrej roboty, negując formację RGR i późniejszy nowy dołek, po którym zamiast dalszych spadków nastąpiły wzrosty. Obecny trend można praktycznie uznać za boczny, gdzie wraz z podwójnym dnem tworzy się szeroka formacja spodka zapowiadająca zmianę trendu na wzrostowy. Oczywiście do takiej transformacji nie musi dojść z marszu, bo między 2100 a 2400pkt jest sporo miejsca na lokalne swingi, których układ warto obserwować. Obecny wypracowany trend boczny może się załamać i powrócą spadki (aktualny sygnał to ciągle bessa). Warto jeszcze dodać, że na podstawie cykliczności wahań indeksu (poprzedni wpis) początek nowej hossy dla indeksu Wig20 przypada na maj przyszłego roku, a daje to czas na sporą gamę wydarzeń. Poniżej wykres strategii cyklicznej.

Póki co, sygnał bessy ciągle trwa, jednak w maju przyszłego roku wypada sygnał kupna, choć jak każda strategia (i wyniki testowania danych) może zwyczajnie zawieść lub nawet niewielkie przesunięcie właściwego momentu kupna może zniweczyć wyniki.

mWig40

Indeks średnich spółek wyhamował ostatnio spadki, jednak wzrosty są dość skromne. Tutaj przesłanki do zmiany trendu na wzrostowy są już bardziej mgliste, a gdyby ową mgłę rozwiać, to nadal widać regularny trend spadkowy. Co do cykliczności to indeks ten zachowuje się jak indeks dużych spółek. Poniżej wykres siły względnej mWig40/Wig20.

Powyższa relacja znajduje się w trendzie spadkowym.

sWig80

Indeks spółek małych wrzyna się w wyższe rejony niczym guma z majtek. Dobre i to, jednak trend spadkowy ciągle ma się dobrze i chichocze ze śmiechu. Jednak strategia cykliczna (poprzedni wpis) na tym indeksie wskazywałaby na rychłą zmianę sytuacji. Poniżej jej wykres.

Obecnie trwa bessa, jednak sygnał kupna wg. takiej strategii przypada na przełomie tego i nowego roku. Indeks ten może posłużyć także jako barometr przyszłego zachowania się spółek dużych i średnich. Skoro nowa hossa powinna zacząć się wcześniej, to jeśli owe wzrosty nie nastąpią to i nowe trendy wzrostowe na pozostałych indeksach mogą nie nadejść na czas.

Poniżej jeszcze wykres siły względnej sWig80/mWig40.

Powyższa relacja znajduje się w trendzie spadkowym, szarpiąc się w okolicach przełamanego dołka.

Podsumowując: bessa trwa, choć pojawiają się pierwsze wyrwy i szczeliny przez które zaczyna zaglądać nowa hossa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.