Korekta na Wig20 i wzrosty na misiach

Indeksy, póki co, wychodzą i wchodzą w małe korekty utrzymując jednak zdobyte, wysokie poziomy. Obecnie Wig20 został wciśnięty w fotel, a pozostałe indeksy odetchnęły z ulgą. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek skorekcił się do poziomu, gdzie przebiega bieżąca linia trendu wzrostowego oraz poziom wsparcia wyznaczony przez szczyt z początku grudnia ubiegłego roku. Przełamanie w dół będzie zapowiadać marazm lub powrót do średnioterminowych spadków, natomiast ucieczka wzwyż potwierdzi siłę rynku i kontynuację ugruntowującej się hossy. Poniżej wykres siły względnej Wig20/S&P500.

Ostatnimi czasy można odnieść wrażenie pewnej siły naszego rynku względem głównych indeksów zagranicznych. Patrząc na nasz Wig20 względem światowego lidera jakim jest S&P500 widać, że owszem ostatnio relacja ta ostatnio „wystrzeliła”, jednak póki co, nawet nie tak jak w 2017 roku, tylko dużo słabiej. Generalnie panuje tu długoterminowy (ośmioletni) trend spadkowy i teraz dopiero można doszukiwać się załagodzenia pędu w dół na rzecz trendu bocznego. Natomiast o odwróceniu tej sytuacji jeszcze nie ma co pleść. Najpierw powyższa relacja musiałaby pokonać poziom 1.04, a do tego brakuje ok. 20%. Zatem na „zemstę frajerów” jeszcze trzeba poczekać.

mWig40

Indeks średnich spółek poczyna sobie coraz śmielej, wyplątując się z kanału spadkowego. Obecny wzrost stoi przed dość wyraźnym oporem 4200pkt. Dopiero jego pokonanie i utwardzenie kruchego wzrostu poprzez impulsy wzrostowe (i korekty) będzie wskazywać na rozwiniętą nową hossę. Poniżej wykres siły względnej mWig40/Wig20.

Na powyższej relacji trwa trend spadkowy, choć klinowanie się spadków zaowocowało (wreszcie) wybiciem. Póki co, to tylko korekta, ale z szansą na rozpoczęcie nowego trendu wzrostowego.

sWig80

Indeks małych spółek wyraźnie rośnie, co napawa optymizmem. Oby „dobrze żarło i nie zdechło”. Poniżej wykres siły względnej sWig80/mWig40.

Powyższa relacja znajduje się w trendzie spadkowym, jednak pierwsze wyłomy wzwyż zostały dokonane.

Podsumowując: nowa hossa zatacza coraz szersze kręgi, choć jej główny czynnik, czyli Wig20 został obecnie zapędzony do rogu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.