Zapaść

Nadeszła fala spadków sprowadzająca indeksy do parteru. Pozostaje jeszcze piwnica, a później to już chyba jakiś Hades. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek wybił poprzedni swingowy dołek. Przed nim jeszcze dołek z całego trendu bocznego, jednak już teraz wygląda to fatalnie. Nic tylko spadać do 2000pkt. Oczekujący na sygnał kupna mogą teraz spokojnie wyczekiwać przekręcenia całego układu na wzrostowy, o ile takie coś nastąpi, a łapacze dołków mogą się już czaić z szybkim zagraniem pod wzrostową korektę, o ile takie coś nastąpi dwa. Natomiast szortujący od 2300pkt jadą na wakacje. Poniżej relacja Wig20/S&P500.

Cóż, powyższa relacja weszła w nowa fazę spadków, czyli zapowiada się kolejne 10 lat słabości naszego rynku. Oprócz myślenia o inwestowaniu na GPW warto też sprawdzić kondycję domu maklerskiego, w którym się trzyma środki. Przedłużanie zapaści na rynku może doprowadzić do wykruszenia się słabszych podmiotów. Natomiast poziom gwarancji środków na rachunku maklerskim jest zabawnie niski i nie można wykluczyć jakiś niemiłych niespodzianek. Właściwie to widać, że Ustawodawca trafnie te gwarancie określił, sugerując  hobbystyczne traktowanie rynku przez inwestorów.

mWig40

Indeks średnich spółek podąża za większymi pobratyńcami i wygląda to fatalnie. Poniżej relacja mWig40/Wig20.

Powyższa relacja jest spadkowa, a tak lokalnie, to czerwone kreseczki ciągle czekają na czarną.

sWig80

Indeks małych spółek niestety również uległ fatalnym nastrojom. Mimo to, od początku tego roku radzi sobie wyraźnie lepiej, niż większa „reszta”. Poniżej relacja sWig80/mWig40.

Powyższa relacja znajduje się w wieloletnim trendzie spadkowym, choć ostatnio radzi sobie coraz lepiej.

Podsumowując: jest źle, może być gorzej…..albo ciut lepiej.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.