Czas na odbicie

Ostatnie spadki wyraźnie skorygowały jakieś bycze zapędy. Jednak są na tyle (lokalnie) głębokie, że wypadałoby skorekcić tą korektę. Jednak należy się liczyć z tym, że ewentualna poprawa może być chwilowa, a prawdziwe spadki dopiero przed nami, bo układ dużych swingów na Wig20 jest spadkowy. Z drugiej strony mamy korzystny czas na wzrosty (listopad-maj), Mikołaj i efekt stycznia (plus defekt PPK), choć należy te efekty traktować z przymrużeniem….portfela. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek uległ korekcie, podobnie jak dwa miesiące wcześniej. Jest teraz blisko wsparć (czerwone kreseczki) i pora na odbicie, choć niekoniecznie powrót do wzrostów. Układ dużych swing’ów od początku roku jest spadkowy i indeks znajduje się w pełzającej bessie. Poniżej relacja Wig20/S&P500.

Powyższa relacja dawała szanse na wzrostową korektę po zbitce/wysepce jaka się wytworzyła. Niestety, doszło do wyjścia z tej zbitki dołem, co manifestuje tylko siłę wieloletniego trendu spadkowego. Z uśmiechem mogą to obserwować posiadacze ETFSP500, którym raczej nie śpieszno będzie na (stopniową) przesiadkę na ETF na Wig20. Czasem nie ma co kombinować i wikłać się w lokalne zawirowania, tylko trzymać się długoterminowych trendów.

mWig40

Na średnich spółkach jest trend spadkowy z lokalnymi drgawkami. Poniżej relacja mWig40/Wig20.

Powyższa relacja znajduje się w trendzie spadkowym. Ostatnio po wyłomie w dół, wylazło nad taflę, jednak zbyt wiele to nie zmienia, dołowanie trwa.

sWig80

Indeks małych spółek zaczyna piąć się w górę, wbrew nastrojom na większych spółkach. Jakiś rewelacji tu nie ma, jednak rozwój sytuacji na małych spółach jest pozytywny. Poniżej relacja sWig80/mWig40.

Powyższa relacja powoli odcina się od długoterminowego trendu spadkowego.

Podsumowując: słabość naszego rynku trwa w najlepsze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.