Lepsza końcówka roku

Indeksy pod koniec roku odrabiają straty lub wręcz kontynuują wzrostowe trendy. Wzrosty utrzymują się też na giełdach światowych i na surowcach, natomiast dolar zaczyna się osłabiać, czego kontynuacja byłaby korzystna dla naszego rynku. Z drugiej strony zupełnie po cichutku, niby w świątecznym nastroju podskoczyła cena złota, a to już aż tak bardzo nie pasuje do wzrostu na giełdach. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek ma co odrabiać, jednak jest to jazda pod prąd, a „przebiegunowanie” nie wydaje się kwestią noworocznego nastroju. Poniżej relacja Wig20/S&P500.

Powyższa relacja jest jak horror Wig20 – skazany na słabość.

mWig40

Indeks średnich spółek zachowuje się niczym zbieg z więzienia o zaostrzonym rygorze. Musi się jeszcze zamelinować  w bezpiecznym miejscu i powoli rozpocząć nowe życie. Poniżej relacja mWig40/Wig20.

Wspomniana wcześniej melina znajduje się obok komisariatu policji. Powyższa relacja walczy o utrzymanie wysokich, przełomowych poziomów.

sWig80

Indeks małych spółek prze do przodu niczym czołg, ale najbliższy opór pokaże czy nie ugrzęźnie w okopach. Poniżej relacja sWig80/mWig40.

Najwyraźniej właśnie grzęźnie w okopach, ale kierunek jeszcze utrzymuje. Zerwanie z długoterminowym trendem spadkowym to nie bułka z masłem.

Podsumowując: mamy świąteczną, wzrostową korektę na dużych spółkach przy kontynuacji wzrostów na misiach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.