Selektywne wzrosty

Miniony tydzień przyniósł kontynuację marazmu na spółkach dużych oraz wzrostów na „misiach”. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek coś tam wykluwa pod oporem 2200pkt. Jednak roczny układ wahań jest spadkowy i jeśli korzystny czas panujący obecnie na giełdach zostanie przespany, to później trzeba będzie mierzyć się z obroną… tysiąca punktów. Najwidoczniej perspektywy gospodarcze oraz przepływów finansowych (PPK, OFE) nie są w opinii dużych (zagranicznych) graczy zbyt optymistyczne, no chyba, że akumulują akcje by stracić kiedy (wreszcie) zagości na rynkach bessa 🙂 Poniżej relacja Wig20/S&P500.

Bez zmian. Najbliżsi czekają na wynik operacji, a pacjent już leży w kostnicy.

mWig40

Indeks średnich spółek grzęźnie, ale ciągle rośnie, zbliżając się do oporu. Ma to znamiona małego klina, po którym mogą nadejść spadki, czy korekta. Poniżej relacja mWig40/Wig20.

Powyższa relacja, po wybiciu trendu spadkowego, łapie oddech i stabilizuje się na nowych wyższych poziomach, tworząc bazę pod kontynuację wzrostów.

sWig80

Indeks małych spółek pędzi jak szalony. Był moment zawahania, rysa która wg mnie powinna dać początek końca, jednak indeks odpalił porządnie jeszcze wyżej. Teraz „rysa” znajduje się po środku liniowych faz wzrostu, co daje taki mini ruch mierzony i obawy o możliwą korektę już niebawem. Jednak i bez takich omamów, wzrosty jakie miały miejsce siłą rzeczy proszą się o korektę. Generalnie jednak to małe spółki są wygranymi na naszym rynku i to nie tylko za ostatnie dwa miesiące, a od początku 2019 roku. Jeśli komuś wyszła dobra selekcja spółek z tego indeksu (np. 10 w portfelu), to może być całkowicie usatysfakcjonowany. Poniżej relacja sWig80/mWig40.

Powyższa relacja w długim terminie wskazuje jedynie na większą korektę, jednak trend bieżący jest wzrostowy i został pokonany szczyt z 2018 roku, co też zmienia sekwencje wahań. Póki co, wszystko jest na dobrej drodze do dobrej zmiany, jednak aż tak wielce optymistycznie to nie wygląda.

Podsumowując: duże spółki się ciągle kiszą, a małe i średnie przeżywają renesans.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.