Korekta trwa

Miniony tydzień rozpoczął się dobrze jednak końcówka nie rozpieszczała. Zadyszka na indeksach jest coraz bardziej wyraźna, a i motyw koronny zaczyna powracać. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek zaczyna tworzyć formację flagi, choć jednocześnie przekracza linię trendu wzrostowego. Póki co, mamy tylko wygaszenie wzrostów, ale wiąże się to też z powolną destrukcją całego trendu wzrostowego. Poniżej relacja Wig20/S&P500.

Na powyższej relacji próżno szukać ratunku. Nasz rynek był kiepski i taki pozostaje. Lokalne „wsobne” wzrosty gamingowo-energetyczne niczego nie zmieniają, co nie znaczy, że nie należy takich okazji wykorzystywać. Dla większego kapitału jest to jednak nieistotne.

mWig40

Na indeksie średnich spółek sytuacja jest jeszcze bardziej niepokojąca. Wzrosty zaklinowały się pod oporem i rozpoczyna się spadek, który grozi większą zwałą. Natomiast ewentualne utrzymanie obecnych poziomów, „przemęczenie” korekty i zdecydowane wybicie ponad opór byłoby byczym sygnałem, czego jednak teraz lepiej nie zakładać. Poniżej relacja mWig40/Wig20.

Na powyższej relacji bez zmian ; trend boczny i odpoczynek po zwycięskim boju z trendem spadkowym.

sWig80

Indeks małych spółek mimo szarpnięć w dół, ciągle znajduje się w trendzie wzrostowym. Należy się jednak liczyć z tym, że spadki na pozostałych indeksach i tutaj odcisną swoje piętno. Na tym indeksie sytuacja jest nieco bardziej korzystna, bo pokonany opór ma szansę wykazać się jako wsparcie. Poniżej relacja sWig80/mWig40.

Powyższa relacja zbliża się do kolejnego oporu.

Podsumowując: małe spółki ciągle dominują, duże i średnie powoli ulegają korekcie, bardzo dobry czas na naszym parkiecie powoli mija.

4 komentarze do “Korekta trwa

 1. Zaiste, ale spróbuj napisać coś na temat tego, co może mieć miejsce w przyszłości. Analytykuf, którzy są super, ale w analizowaniu historii są tysiące albo i miliony.

  Polubienie

  • W takich analizach chodzi tylko o to by wskazać co się szykuje, jaka tendencja zaczyna przeważać i to najlepiej w usystematyzowany sposób. Gdyby ktoś znał przyszłość, choćby jedną najbliższą sesję, to zrobiłby z tego majątek taki, że różne Buffett’y mogłyby w min wymieniać żarówki. A tak nie jest i nie będzie. Jak znasz takiego wróżbitę to daj znać. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

   Polubienie

   • Nie, nie, nie, chodziło mi o coś innego. Napisałeś na przykład „Indeks małych spółek mimo szarpnięć w dół, ciągle znajduje się w trendzie wzrostowym. Należy się jednak liczyć z tym, że spadki na pozostałych indeksach i tutaj odcisną swoje piętno.” – czyli wzrasta ale może spadać, no to USA nie odkryłeś, tak to przecież działa. Ale napisałeś dalej „Na tym indeksie sytuacja jest nieco bardziej korzystna, bo pokonany opór ma szansę wykazać się jako wsparcie.” – więc mógłbyś dodać np., w co warto wchodzić lub nie warto. Bo tak jak napisałem poprzednio, wszyscy są super i potrafią wyjaśnić przyczynę wszystkich ruchów na giełdzie / walutach itp., ale bazując na danych historycznych.

    Polubienie

   • No to widzę, że sam masz swój osąd sytuacji. I to jest właśnie miejsce, gdzie sam musisz wyważyć za/przeciw i podjąć sam decyzje. Każdy inwestor ma inną sytuację, różnie podchodzi do ryzyka, czy do samego upływu czasu. Mógłbym napisać, że należy wszystko sprzedać, bo np. sWig80 na konkretnym plusie, a robi się nieciekawie , a prędzej czy później będzie większa korekta i okazja do ponownego kupna (nawet wyżej), ale to byłoby to już sugerowanie, wręcz narzucania podejścia. Albo, że kreska jest na niebiesko(wynik testów), czyli trend wzrostowy trwa i nic nie należy kombinować, ewentualnie poczekać do ujawnienia się siły/słabości wsparcia na sWig80. To drugie już prędzej, ale to jest w opisie strategii. Co się tyczy tego co konkretnie kupić tj. jaką spółkę – to tym się na blogu nie zajmuję. Patrzę na indeksy, „masywne” aktywa, a nie poszczególne spółki. Przy inwestycji w sWig80 jest problem z jego odtworzeniem, ale po 1500 na 20 spółek (30 tys.), to już się daje zrobić. Co do bazowania na danych historycznych….to niestety inaczej się nie da. Nawet teraz to pisząc, bazuje na Twoim historycznym już komentarzu. Rozumiem Twoje rozczarowanie takim sposobem pisania, ale dziennie jest kupa sytuacji, które dla jednych są okazją, a dla innych tylko szumem. Do oddzielenia ziarna od plew jedni kierują się intuicją, inni testami strategii, czy to technicznych, czy fundamentalnych. Na przykład technicznie http://meyersanalytics.com/papers.html albo strategie fundamentalne, np. blogi Longterm, 10 procent rocznie, Pamiętnik Giełdowy(Portfel „Byki”). No jest tego cała masa i najlepiej samemu to choć trochę przetrawić, choćby po to, żeby wiedzieć czego można od rynku (i siebie) oczekiwać. Pozdro i dużo zysków.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.