Bez przełomu

Indeksy nieco nabrały zmienności, ale póki co, to tylko burza w szklance wody. Tymczasem koronawirus odżywa, lockdown’u ma nie być i robi się ciekawie. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek utkwił w trendzie bocznym jako formacja flagi i wypada poczekać na opuszczenie jej zakresu. Poniżej relacja Wig20/S&P500.

Powyższa relacja tkwi w trendzie spadkowym i co ciekawe, jest coraz gorzej.

mWig40

Indeks średnich spółek wypada nieco lepiej od indeksu Wig20, jednak nie na tyle, by stanowił jakąś wyjątkową alternatywę. Poniżej relacja mWig40/Wig20.

Powyższa relacja zamarła w trendzie bocznym w postaci trójkąta.

sWig80

Indeks małych spółek ostatnio skorekcił do poziomu poprzedniej lokalnej górki i odbił, ustanawiając poziom wsparcia. Taki wzrost zmienności może wieńczyć trend wzrostowy i jeśli owo wsparcie padnie, to można wychodzić z inwestycji. Poniżej relacja sWig80/mWig40.

Na powyższej relacji mamy rakietę……wlatującą w pas asteroid.

 

Podsumowując: bez większych zmian, ciągle dominują małe spółki, choć ostatni spadek to sygnał ostrzegawczy.

2 komentarze do “Bez przełomu

 1. Witaj Mirek, jak myślisz, jak długo jeszcze giełdy będą miały gdzieś pandemiczną zawieruchę? Ja dostrzegam że o ile w USA pompujemy wynikami, prognozami, dodrukami to w Europie coś jakby chyba zaczyna docierać do inwestorów że potencjał zysk/ryzyko robi się coraz mniej korzystny. Nasza hossa robinhoodowych S-wigowców zdaje się chyba powoli wykańczać, czwartek udowodnił ze ci czujniejsi siedzą z palcem na enterze żeby szybko wyskoczyć gdy będzie wyprzedaż, bo gdyby nastąpiła taka prawdziwa wyprzedaż to możemy się zdziwić że takiej dzidy w dół jeszcze nigdy nie widzieliśmy. Mając ekspozycje na miśki redukowałbyś teraz czy może jak lwia część graczy „uśredniał bo jeszcze urośnie” ?
  Pozdrawiam,
  Wierny czytelnik
  Roman

  Polubienie

  • Ja miśków nie mam, ale gdybym miał, to pewnie 1/3 bym sprzedał za wcześnie (w czerwcu przy pokonywaniu oporu 13200pkt), 1/3 sprzedałbym teraz po tym spadku, a 1/3 dalej bym trzymał przy stop-losach na właśnie ustanowionym lokalnym dołku/wsparciu. Oczywiście pierwsza transza dotyczyłaby spółek najmniej płynnych, później tych „jako-tako” płynnych, a stop-losa bym zastosował do tych najpłynniejszych. Tak generalnie trendy są dalej prowzrostowe, jednak nie ma już tej werwy i coś złego wisi w powietrzu, choć to może tylko moje miraże. Wynikają one z tego, że jak dotąd nie było wtórnego spadku/większej korekty, a i koronawirus jakby nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, wręcz zbiera siły na kolejny atak. Zapewnianie o braku lockdown’u jest pocieszające, ale jak szpitale się przepełnią, to śladu po tych zapewnieniach nie będzie. To jednak tylko moje zdanie, a jak będzie czas pokaże lub pokarze.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.