Spadki bez paniki

Debiut Allegro za nami. Czas na codzienną rzeczywistość. Mimo dużej dynamiki zachorowań mamy dość umiarkowane spadki, co wynika z doświadczenia z poprzedniej fali zachorowań i z dobrej sytuacji na głównych zagranicznych parkietach. Już mamy konkretną wiedzę o zarazie, która nie jest w stanie zdziesiątkować całej populacji, tylko raczej osoby starsze i schorowane. Ubytki z realnej gospodarki są zasypywane dodrukiem fikcji, która jak widać działa. Zresztą znaczna część gospodarki też ma raczej fikcyjny charakter i wystarczy ją zamienić jakimś pretekstem do wypłaty i krążenia gotówki. W sumie jest szansa na całkowite „obejście” tzw. gównopracy i wprowadzenie bocznymi drzwiami dochodu gwarantowanego, bez żadnej niby-pracy dającej niby-dobrobyt. Może więc wcale nie jest tak, że giełdy oderwały się od rzeczywistości, tylko po prostu nie reagują na jej część „urojoną”. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek rozprawił się ze wsparciem, choć w piątek coś odrobił. Nie mamy jakiegoś załamania, ale trend jest już spadkowy. Poniżej relacja Wig20/S&P500.

Powyższa relacja obnaża słabość naszego rynku, a jest coraz gorzej.

mWig40

Indeks średnich spółek ciągle trzyma się całkiem dobrze, między lokalnym wsparciem a oporem. Poniżej relacja mWig40/Wig20.

Powyższa relacja poczyna sobie całkiem zuchwale, wybijając poprzedni szczyt w ramach kolejnej fali wzrostów.

sWig80

Indeks małych spółek męczył się przy wsparciu, aż go w końcu pokonał, otwierając sobie drogę do nowej przygody z bessą. Poniżej relacja sWig80/mWig40.

Powyższa relacja niestety traci swój impet i wręcz opada od poziomu oporu, co wraz z wykresem samego indeksu maluszków wskazuje, że ich czas już minął i będzie tylko gorzej.

Podsumowując: spółki duże i małe weszły na drogę bessy, jedynie średnie spółki wykazują oznaki odporności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.