Wzięło się w garść

Miniony tydzień przyniósł silne wzrosty pod wygraną Bidena, co wcześniej było postrzegane jako powód do spadków i ogólnej katastrofy. „Umarł król, niech żyje król” i tyle. Nowy prezydent jest spokojny, nie strzela mu nic nagle do głowy, może da żyć Chinom, weźmie się za inwestycje za pomocą nowego stimulusa, jakiego jeszcze świat nie widział, niczym u nas kiedyś towarzysz Gierek, a to oznacza kupę kasy do rozdania. Czyli dolar w dół, akcje, surowce w kosmos. Tyle, że jest jeszcze ten nieszczęsny covid i choć mam wrażenie, że ten motyw się już znudził, to jednak szpitale mają problem, a problemy dotkniętych branż będą przenosić się na całą gospodarkę. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek wyskoczył jak nagi z pokrzyw. Impuls wygląda ładnie, przydałaby się zaporowa korekta i dalsze wybicie do góry. Póki co, niestety to tylko euforyczna korekta w trendzie spadkowym. Czasem trudno odróżnić wysoką falę szumu od fali (nowego) trendu, a wszystko ładnie widać dopiero po czasie. Poniżej relacja Wig20/S&P500.

Powyższa relacja to normalnie „ostoja”. Jeśli ktoś zrobił short’a na Wig20 przy long na S&P500 i przeżył marzec, to sobie może kontynuować taką nudną strategię, patrząc na resztę, jak na skaczące małpy w zoo.

mWig40

Indeks średnich spółek też zrobił dzidę przebijając opór, czym przewyższa indeks dużych spółek. Niestety niewiele to daje, trend pozostaje spadkowy. Poniżej relacja mWig40/Wig20.

Powyższa relacja, pomimo bieżącego spadku utrzymuje (swingowy) trend wzrostowy. Warto sobie przypomnieć o istnieniu ETF’u na ten index, co wraz z wersją short na Wig20, daje możliwość odtworzenia powyższej relacji.

Wraz z poprzednią relacją można by rozważyć (experymentalny) portfelik, gdzie stona long byłaby podzielona po połowie na SP500 i mWig40, a stronę short stanowiłby Wig20. Wszystko poprzez łatwo dostępne ETF’y. Jest jeszcze ryzyko walutowe dla SP500, ale generalnie ujemna korelacja z dolarem dodała by jeszcze smaczku dla takiego portfelika, a i zabezpieczenie kontraktami jest tanie i łatwo u nas wykonalne.

sWig80

Indeks małych spółek także „zreflektował się”. I także trend dalej pozostaje spadkowy. Obecny poziom i czas ma wręcz charakter węzłowy i wejście na 14000pkt. może dać nowe nadzieje. Poniżej relacja sWig80/mWig40.

Powyższa relacja kisi się wokół oporu.

Podsumowując: jest odbicie i nowa nadzieja, jednak trendy nadal pozostają spadkowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.