Przełom czy tylko wyłom ?

Indeksy po (praktycznie) wygranej Bidena i ogłoszeniu szczepionki wystrzeliły. Może nie w kosmos, ale na tyle solidnie by zanegować dotychczasowe sygnały sprzedaży. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek wynurzył się z czeluści pokonując ostatnie opory z marszu. Mamy silny impuls i szansę na kontynuację wzrostów, jednak z szerszej perspektywy to tylko trend boczny, ale dobre i to. Poniżej relacja Wig20/S&P500.

Na powyższej relacji mamy też małą korektę, jednak trudno mówić tu o przełomie. Wręcz przeciwnie, trend spadkowy ma się bardzo dobrze i najwyższy czas na pogłębienie słabości naszego rynku. Jeśli będzie inaczej, to będzie wskazówka, że…kto wie….może nadchodzą lepsze czasy, ale i tak byłaby to bardzo wstępna przesłanka. Póki co „Titanic” tonie dalej.

mWig40

Indeks średnich spółek także z impetem wrócił do świata żywych. Poniżej relacja mWig40/Wig20.

Powyższa relacja mimo ostatniego osłabienia, pozostaje w (już) trendzie wzrostowym.

W poprzednim wpisie pisałem o możliwości stworzenia experymentalnego portfela siły względnej long: S&P500 i mWig40, short: Wig20. A wszystko poprzez ETF’y. Niestety słabym punktem takiego tworu byłby ETF short dla Wig20. Jego performance względem odwrotności indeksu Wig20 wykazuje poważne niedomaganie (8% /rok), zwłaszcza przy dużej zmienności (marzec). Pozostają kontrakty z ich specyfiką, co może nie być dla każdego wygodne.

sWig80

Indeks małych spółek także zrobił to co reszta i jest w nowym impulsie wzrostowym. Poniżej relacja sWig80/mWig40.

Powyższa relacja dalej kisi się wokół starego oporu.

Podsumowując: przełomu nie ma, ale nadzieja powraca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.