Trend wzrostowy trwa

Ostatnio rynki akcji (oraz surowców) przeżywają okres odrodzenia, a złoto odjeżdża na boczne tory. Impuls wzrostowy wywodzący się z przegranej Trumpa oraz zapowiedzi rychłych szczepień ma swoje „afterparty”, któremu powinien sprzyjać przełom roku, choć takie efekty kalendarzowe lepiej traktować z przymrużeniem oka. Poniżej klasyczne wykresy.

Wig20

Indeks dużych spółek stanął przed obliczem oporu. Dynamika zwyżek nieco siadła, choć lokalny trend wzrostowy trwa. Można się obawiać ugrzęźnięcia w rejonie 1750-1850pkt, a następnie nowych spadków. Jednak, póki co, wzrosty na rynkach trwają i jest realna szansa na pokonanie oporu i dobicie do 2100pkt. Poniżej relacja Wig20/S&P500.

Powyższa relacja po rozpoczęciu drążenia w kolejnych warstwach mułu, nieco się cofnęła, choć trend pozostaje niewzruszony. Słaba ta korekta, co nie wróży za dobrze. Najwyraźniej wg. dużych (zagranicznych) inwestorów nie jesteśmy rynkiem okazji inwestycyjnych z po-covidowym odbiciem na horyzoncie.

mWig40

Indeks średnich spółek rozprawił się z bieżącym oporem, co powinno otwierać drogę do bardziej dynamicznych zwyżek. Poniżej relacja mWig40/Wig20.

Powyższa relacja niestety umoczyła się nieco, schodząc poniżej bieżącej linii trendu wzrostowego, choć sama sekwencja dołków pozostaje wzrostowa. Przy okazji uwidocznił się opór (pozioma czerwona kreska). Dopiero pokonanie tegoż oporu da sygnał kontynuacji umacniania się tej relacji. Niestety relacja ta zaczęła „kuleć” w krytycznym momencie, czym można być zniesmaczonym.

sWig80

Indeks małych spółek, podobnie jak dużych, zaczyna „podwijać ogon” pod oporem, ale lokalny trend pozostaje w mocy. Poniżej relacja sWig80/mWig40.

Powyższa relacja kontynuuje okopywanie się wokół starego oporu.

Podsumowując: wzrosty trwają nadal, choć występują pierwsze przymiarki do kluczenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.