Próba wyjścia z korekty

Po tym jak weszliśmy w korektę zrobiło się trochę zamieszania z nowym szczepem wirusa, jednak szczepionki i tym typem mają sobie poradzić. Zobaczymy, oby nie okazało się, że pojawią się jakieś skutki uboczne, a do nowej mutacji mają się jak piernik do wiatraka. Zresztą, pewnie nie takie zagrożenia jeszcze przed nami, choć wszystkim życzę spokojnego Nowego Roku. Zamiast zwracać uwagę na nasze indeksy, w przyszłym roku zajmę się experymentalnym portfelem. Wolę expozycję na szeroki światowy rynek indeksów i surowców niż zajmować się naszymi „tuzami”, choć wybiórcze inwestycje w spółki łapające wiatr w żagle oczywiście mają sens, ale tym się tu nie zajmuję. Chodzi mi po głowie szeroka inwestycja (portfel), którą możnaby prowadzić systematyczne, bez wdawania się w bieżący zamęt, choć nie pasywnie. I temu posłuży właśnie portfel experymentalny. Więcej szczegółów na stronie „Portfel”. Wpisy też będą co miesiąc, co ma służyć pewnym podsumowaniom i wskazaniem na ewentualne problemy. Poniżej ostatni rzut oka na Wig20, a po nim na ów experymentalny portfel.

Wig20

Indeks dużych spółek znajduje się w lokalnym trendzie wzrostowym, choć z dłuższej perspektywy kończy dużą dwufazową korektę z pierwszej covid’owej fali. Przejście w długoterminowy trend wzrostowy, to póki co jedynie marzenie. Nieco wyżej już czekają poważne linie oporu. Można liczyć na jakieś noworoczne „fikołki”, ale zbyt różowo to nie wygląda.

Portfel

Powyższy portfel wykorzystuje technicznie wychwycone cykle i ma charakter experymentalny. Górny wykres to wypadkowa linia kapitału dla wszystkich jego składników (indexy akcji, metale, surowce rolne) o równych udziałach. Dolny wykres to natomiast linia kapitału wynikająca ze strategii, choć jest to górne ograniczenie jej możliwości, ze względu na cotygodniowe reoptymalizacje. Dolnym ograniczeniem jest …..równia pochyła, natomiast to czego można rozsądnie oczekiwać, to coś pomiędzy tymi wykresami. Wyniki z mijającego roku nie dały istotnego zysku (4%), jednak dały znacznie mniejsze obsunięcie kapitału mimo dźwigni. Poza tym ilość składników powiększała się w ciągu roku i dopiero teraz jest to szeroki portfel z pewną dywersyfikacją wewnątrz danej pod-klasy (np. różne okresy cykli dla S&P500 i Nasdaq, czy dla złota i srebra). Tak prowadzony portfel ma wg mnie potencjał i jego perypetiom będą poświęcone comiesięczne wpisy.

Podsumowując: czas skupić się na własnej strategii, bez względu na to, czy taki lub siaki element układanki wychodzi, czy wchodzi w korektę, o czym i tak będzie wiadomo dopiero po czasie. Wszystkim życzę zdrowia, spokoju i udanych inwestycji w nadchodzącym roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.