Portfel po marcu

Generalnie marzec był spokojnym miesiącem. Indeksy akcji, mimo korekt, kontynuowały wzrosty. Surowce rolne/soft oraz metale nieco oklapły, ale trendy też pozostają wzrostowe, choć złoto i srebro nieco bardziej oberwały z powodu wzrostu stóp procentowych (10-latek). Proces wzrostu stóp (przy rosnącej inflacji) jest zagrożeniem dla złota i akcji, ale jeszcze nie na obecnych poziomach. Spadki na złocie się zatrzymały i jest szansa przynajmniej na kilkutygodniową korektę. Wartość portfela kluczy w miejscu, natomiast dokonałem wymiany instrumentów tzn. na innego „dostawcę”. Poniżej wykres indeksu składników oraz reoptymalizowanej linii kapitału/strategii.

Co do składników portfela, to o ile dotychczas dominowały w nim certyfikaty RCB, to obecnie są to głównie kontrakty CFD, gdzie jest mniejszy spread i większa pewność obrotu, a brak (codziennych) punktów swapowych pozwala trzymać pozycje tygodniami. Ponadto zrezygnowałem z „pro-ciągłego” zabezpieczania się opcjami sprzedaży na Wig20 ze względu na nikły efekt, a duży spread, co skutkowało ponoszeniem niepotrzebnych kosztów. Kilka razy ładnie stabilizowały mi wartość portfela, jednak jakaś extra stabilność nie jest dla mnie wartością. Zamiast tego postanowiłem zrobić coś podobnego. Składnikiem portfela będzie indeks zmienności FEUVOL. (platforma BossaFx) grany cyklicznie (long) jak wszystkie pozostałe składniki. Wartość 0.01lota to (obecnie) jakieś 800 zł, co pozwala na niewielkie transakcje dopasowane do stopnia dywersyfikacji portfela. Jak widać dopracowywanie portfela to proces ciągły i jeszcze wiele się może zmienić, ale taki jest cel experymentu, a jak to wyjdzie, pożyjemy, zobaczymy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.