Hossa psuje się od …Nasdaq’a

Niestety początek nowego roku nie rozpieszcza. Znowu mamy korektę, tym razem „kulą u nogi” są spółki technologiczne z powodu wzrostu rynkowych stóp procentowych (spadki na obligacjach), co obniża wyceny spółek w oparciu o przyszłe, odległe zyski, czasem „fikcyjne”, ale zabieranie marzeń to dla inwestorów „poważna zbrodnia”. Poniżej klasyczne wykresy.

Eurostoxx50

W sumie to nic ciekawego się tu nie dzieje. Hossa trwa, choć w formie „pełzająco – swing’owej”. Poniżej wykres adekwatnego kontraktu na index zmienności.

EuroVolatilityIndex (europejski vix, kontrakt)

W sumie też nic specjalnego się tu nie dzieje. Po dużym strachu przyszła ulga. Index ten jednak utrzymuje całkiem wysoki poziom, jakby „wskoczył na wyższą półkę” i ewentualny kolejny impuls wzrostowy sprowadzi demony z powrotem. Mamy zatem kontynuację hossy, ale bez sielanki.

Poniżej jeszcze wykres siły względnej: Nasdaq100/S&P500.

Jak widać, na powyższym wykresie motorem hossy jest/był Nasdaq. W minionym roku siła relatywna nie wykazała się już silnym trendem wzrostowym, lecz bocznym, ze spadkiem do poziomu 3,20. Po odbudowie wartości, mamy teraz kolejny spadkowy swing. Niestety, proces popadania w niełaskę (wraz ze wzrostem stóp proc.) trwa, choć mimo wszystko jego forma jest łagodna. Zejście tej relacji poniżej wsparcia 3,20 skłaniałoby do śmielszej ewakuacji z tego sektora rynku.

Podsumowując: hossa trwa, ale jakby coś się kończy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.